News

Awards of Excellence: Winning Wrap

Surf Life Saving Queensland’s Awards of Excellence has gone virtual in 2020.

Over two action packed nights, the service, passion and dedication of Queensland’s volunteer surf lifesavers and lifeguards was recognised.

Neil John from Sarina Surf Life Saving Club was named Surf Lifesaver of the Year, in recognition of his outstanding leadership as both Club Captain and President.

Neil’s approach and encouraging nature has enabled Sarina SLSC to increase their front-line capability, boost member engagement and strengthen appointments in leadership roles to ensure succession planning for next season.

Coolangatta’s Belinda Doman was named Volunteer of the Year.

Belinda became involved in 1996 as an Under 8 Nipper, 24 years later she was inducted as the first female Life Member of her club and now in her 26th year she has volunteered more than 850 hours keeping beach goers safe.She operates Beach to Boardroom, holding a combination of 13 volunteer positions and leadership roles within her club, a further five at Branch level, and sat on an additional two SLSQ committees over the past season.

Isabella Maloney, from Ayr SLSC, was named U14 Junior Surf Lifesaver of the Year. Maloney is already a Junior Club Captain, assists in weekly Nipper training sessions, completed 23 hours on Water Safety, gained her Surf Rescue Certificate and completed 39.5 patrol hours.

Kirra Surf Life Saving Club were awarded Marsh Club of the Year in recognition of their strong commitment to delivering quality voluntary surf lifesaving, community safety and member services within their community.Their leadership, commitment to governance and sustainability, and ability to harness the talent and capability within their club and local community is inspiring.

Noosa Heads member Lana Rogers was named the prestigious Peter Lacey Athlete of the Year.Rogers has had a stellar season winning the Open Female Long Course Coolangatta Gold and Nutri-Grain Ironwoman Series.

Dave Whimpey, CEO of Surf Life Saving Queensland congratulated all winners and commended them on their service.

“Our volunteer surf lifesavers and lifeguards are the backbone of our organisation and I congratulate all of those nominated and rewarded tonight for going well above and beyond the call of duty,” Whimpey said.

“Although we could not gather to celebrate in person tonight, SLSQ wants all members to feel recognised and thanked for their passion and service throughout the season.”

2020 AWARD WINNERS – FULL LIST

Congratulations are extended to the following members:

MEMBERSHIP AWARDS:

U14 Junior Surf Lifesaver of the Year – Isabella Maloney, Ayr SLSC

U18 Junior Surf Lifesaver of the Year – Dylan Chapman, Miami Beach SLSC

Youth Surf Lifesaver of the Year – Lilly Tindal, Noosa Heads SLSC

Andy Frizzell OAM OBE Award for service to Junior Activities – Vaughn Thomas, Tweed Heads and Coolangatta

Junior & Youth Development Club of the Year – Miami Beach SLSC

Community Education Program of the Year – Noosa Heads Community Education Program, Noosa Heads SLSC

Innovation Award of the Year – Nippers Online Program, North Queensland Branch

LIFESAVING AWARDS:

Surf Lifesaver of the Year – Neil John, Sarina SLSC

Lifeguard of the Year – Corey Jones, Sunshine Coast

Operations Support Person of the Year – Brenden Scoffell, Gold Coast

Trainer of the Year – Rupert Anisimoff, Noosa Heads SLSC

Assessor of the Year – Charles Pashalis, Arcadian SLSC

Volunteer of the Year – Belinda Doman, Coolangatta SLSC

Marsh Club of the Year – Kirra Surf Life Saving Club

Clive Hammond OAM Medal – Scott Burgess, Tallebudgera SLSC

SURF SPORT AWARDS:

Junior Athlete of the Year – Riley Brennan, Currumbin SLSC

Youth Athlete of the Year – Connor Peabody, Kurrawa SLSC

Sports Rookie Official of the Year – Nicolas Perugino, Palm Beach SLSC

Sports Team Manager of the Year – Margaret Cargoni, Coolangatta SLSC

Sports Rookie Coach of the Year – Cinnamon O’Shanesy, Dicky Beach SLSC

Volunteer Coach of the Year – Andrew McAuliffe, Kirra SLSC

Professional Coach of the Year – Zayne Hamill, Surfers Paradise SLSC

Masters Athlete of the Year – Steven Fry, Northcliffe SLSC

Sports Team of the Year – Open Female IRB Team, Kirra SLSC

Ron ‘Boppo’ Tallon OAM Official of the Year – Stuart Turrell, Etty Bay SLSC

Peter Lacey Athlete of the Year – Lana Rogers, Noosa Heads SLSC

LIFESAVING EXCELLENCE AWARDS:

Professor Tess Cramond AO OBE Medal – for Lifesaving Excellence – Outstanding Resuscitation – Robin Smith, Taylah Kouvaras and Abigail Green, Maroochydore SLSC

Jack Dearlove MBE Medal – for Lifesaving Excellence – Outstanding Rescue – Lilly Tindal, Lara Porter, Joe Goulding, Rupert Anisimoff, Dakota Panetta and Roger Aspinall, Noosa Heads SLSC

Jack Dearlove MBE Medal – for Lifesaving Excellence – Outstanding Rescue – Clayton Schilg, Tweed Heads and Coolangatta SLSC

Jack Dearlove MBE Medal – for Lifesaving Excellence – Outstanding Rescue – Rowan Gameiro, Noosa Heads SLSC

Professor Tess Cramond AO OBE Medal – for Lifesaving Excellence – Outstanding Resuscitation – Patrol 5 and 6, Nobby’s Beach SLSC

Jack Dearlove MBE Medal – for Lifesaving Excellence – Outstanding Rescue – Patrol Team 14, Noosa Heads SLSC

Jack McMaster AM DFC Medal for Lifesaving Excellence – Outstanding Leadership – David Tomba, Noosa Heads SLSC

Recent Posts